RoHS je zkratka vycházející ze Směrnice Evropského parlamentu a Rady 2011/65/EU ze dne 8. června 2011 o omezení používání některých nebezpečných látek v elektrických a elektronických zařízeních (EEZ). Zkratka vychází z anglického názvu této Směrnice (Restriction of the use of certain Hazardous Substances in electrical and electronic equipment).
Ačkoliv tedy směrnice platí pouze pro EU, nevztahuje se výhradě na výrobce sídlící v EU, nýbrž ji jsou podřízeni i dovozci EEZ vyráběných mimo EU. (Podobná opatření přijaly i některé další země mimo EU, například Švýcarsko, USA, Čína nebo Jižní Korea.
Cílem směrnice je omezit používání některých nebezpečných látek při výrobě EEZ pro široké odborné i laické používání, a tím přispět k ochraně lidského zdraví a životního prostředí.
Směrnice se vztahuje na:
- Velké spotřebiče pro domácnost
- Malé spotřebiče pro domácnost
- Zařízení informačních technologií a telekomunikační zařízení
- Spotřební elektroniku
- Osvětlovací zařízení
- Elektrické a elektronické nástroje
- Hračky, vybavení pro volný čas a sport
- Zdravotnické prostředky
- Monitorovací a kontrolní přístroje včetně průmyslových
- Automaty
- Jiná EEZ, která nespadají do žádné z výše uvedených kategorií.
Směrnice se zároveň nevztahuje na specifická EEZ:
- Zařízení nezbytná pro ochranu podstatných bezpečnostních zájmů členských států, včetně zbraní, střeliva a válečného materiálu určených výlučně k vojenským účelům
- Zařízení určená pro vyslání do vesmíru
- Zařízení, která byla specificky navržena a instalována jako část jiného typu zařízení, které pod tuto směrnici nespadá
- Velké stacionární průmyslové nástroje
- Velké pevné instalace
- Dopravní prostředky pro přepravu osob nebo zboží, kromě elektrických dvoustopých vozidel, pro která nebylo uděleno schválení typu
- Nesilniční pojízdné stroje určené výlučně k profesionálnímu použití
- Aktivní implantabilní zdravotnické prostředky
- Fotovoltaické panely k trvalému používání v místě pro veřejná, obchodní, průmyslová a obytná zařízení
- Zařízení specificky navržená výhradně pro účely výzkumu a vývoje, která jsou k dispozici pouze mezi podniky.
- Kabely a náhradní díly pro opravy, opětovné použití, modernizaci funkcí nebo zvýšení kapacity EEZ, která byla uvedena do provozu před platností této směrnice.
Protože se směrnice vztahuje až na konečná EEZ a nikoliv na jednotlivé komponenty a polotovary, zodpovídají za její plnění až výrobci EEZ – jsou povinni zařídit, aby jimi vyráběná a dodávaná EEZ neobsahovala nebezpečné látky v množství větším než povoleném.
Látky a jejich limitní koncentrace:
- nanejvýš 0,01 % hmotnostních:
- Kadmium (Cd)
- nanejvýš 0,1 % hmotnostních:
- Rtuť (Hg)
- Olovo (Pb)
- Šestimocný chróm (Cr+6)
- Polybromované bifenyly (PBB)
- Polybromované difenylethery (PBDE)
Výjimky z tohoto omezení jsou přesně definovány a termínovány, a platí pro některá zařízení a technologie, které užití těchto látek nutně vyžadují (třeba olovo při výrobě skla, oceli, slitin mědi a hliníku, v pájkách, akumulátorech a podobně).
Zdroj: cs.wikipedia.org